Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183
Hediyelik Eşya Sitemize Hoşgeldiniz

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

En İyi 10 Savaş Filmi

15 Haziran 2018

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

En iyi tarihi savaş filmleri tüm dünya tarihini anlatarak kitap okumaktan hoşlanmayan insanların az da olsa tarih bilgisi edinmelerine yardımcı olabiliyor. Tarih bilgisini bu şekilde geliştirmeye çalışmak doğru bir fikir değil tabi ki. İnternete girip En iyi savaş filmleri 2017 şeklinde arama yaptığınızda ise karşınıza “Ayla” çıkıyor. En yeni savaş filmi aynı zamanda. Her millet sınırlarını, halkını korumak için çeşitli savaşlara katılmış. Bazen de deniz aşırı ülkelere giderek onlara yardım edilmiş. Amaç yine aynı, halkı ezilmekten, zulümden kurtarmak. Bu kadar anlatımdan sonra listeye geçelim;

Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)

Steven Spielberg yine muhteşem yönetmenliğiyle harika bir filme daha imza atmış. Film 1998 yapımı. Tekrar tekrar izleyebileceğiniz filmde Tom Hanks başrol oynuyor. Savaşın tüm kötü yanları, çocuklarını kaybeden aileler, çocuklarına ulaşma çabası anlatılıyor. Film 1999 yılında birçok ödül aldı. En iyi yönetmen, en iyi görsel efekt, en iyi ses bu ödüllerden bazıları.

Brave Hearth (Cesur Yürek)

Mel Gibson bu filmde hem yönetmen hem başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor.  Film 1995 yapımı. İskoçya’ nın İngilizler tarafından işgali ve kendi kurallarını İskoç halkı üzerinde uygulaması sonucu çıkan kargaşa. Birçok dalda Oscar ödüllerine aday gösterilen muhteşem filmlerden biri daha.

Spartacus               

Robert Dornhelm’ in yönettiği film 2004 yapımı. Aksiyon filmi olarak da karşımıza çıkıyor. Gladyatör olarak eğitim alan Spartacus, kölelikten kurtulma savaşı veriyor. Ardından bir isyan başlıyor. Film yine Oscar ödülü adaylarından biri.

The 300 Spartans (300 Spartalı)

Zack Synder’ in yönetmenliğini yaptığı film 2007 yapımı. Diğerlerinden faklı olarak milattan önce gerçekleşen bu savaşta Perslere karşı cesur 300 askerin verdiği mücadele anlatılıyor.

Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü)

Filmi Ridley Scott yönetmiş. 2001 yapımı, aksiyon,macera ve savaş filmi olarak da karşımıza çıkan film, Somali halkına yardım için gönderilen Amerikan askerlerinin başına gelenleri anlatıyor. Askerler doğal olarak bölgeyi bilmiyorlar ve sıkışıp kalıyorlar.

Dağ

Listemizde Türk sinemasından da örnekler var. Yönetmeliğini Alper Çağlar’ ın yaptığı film 2012 yapımı. İstanbul ve Ankara’dan gelen iki askerin yaşadıklarının konu alındığı filmde birbirlerine güvenmek zorunda kalan iki askerin verdiği yaşam mücadelesi anlatılıyor. Dağ filminin 2. serisi de çekilmiş. Yine aynı kalitede ve izlenmesi gereken filmler listesinde yerini almış.

Ayla

Can Ulkay’ ın yönettiği film 2017 yapımı. 1950 yılında Kore’ de bir Türk askeri ve onun evlat edindiği kız olan Ayla ile arasında geçenleri konu alıyor. Savaş sonrası ülkesine dönmek zorunda kalan asker, Kore kanunlarına göre Ayla’ yı yanında götüremez. Ayla yetimhaneye verilir ama ikili tekrar bir araya gelmek için birbirlerine söz verirler. Başrol oyuncuları filmin galasında bir araya geldiler. Kısa süreli de olsa görüştüler, ancak Süleyman astsubay kısa süre önce maalesef yaşama veda etti.

Last Samurai (Son Samuray)

Yönetmeni Edward Zwick olan film, 2004 yapımı. Başrol oyuncuları arasında Tom Cruise yer alıyor. 1870 yılında bir davet üzerine Japonya’ya giden Tom Cruise, samuray kültürüyle tanışıyor ve samuray gibi yaşamayı öğreniyor.

The Message (Çağrı)

Moustapha Akkad tarafından yönetilen filmde başrolde Antony Quinn oynuyor. 1997 yapımı olan film Mekke’ de geçiyor. Müslümanlığın doğuşu ve yayılışının anlatıldığı film birçok dalda Oscar ödülüne aday gösterildi.

The English Patient (İngiliz Hasta)

Anthony Minghella tarafından yönetilen film 1996 yapımı. Birçok dalda Oscar ödülüne layık görülmüş. İkinci dünya savaşından önce yanıklarla kaplı bir şekilde bulunan hasta ve onunla ilgilenen hemşire konu alınmış. Aynı isimde romandan uyarlanan film tekrar tekrar izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi:

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183