Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183
Hediyelik Eşya Sitemize Hoşgeldiniz

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

İnsanın Ufkunu Açan En İyi 5 Belgesel 


Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

Günümüzde insanlığın gelişimi, herhangi bir konuda kanıtlanmış bilgi sahibi olmak, doğru bilinen yanlışları ortaya çıkarmak için çekilen belgeselleri sizler için derledik. İnsana bir şeyler katan en iyi 5 belgesel kullanıcı puanlaması, yorumlaması ve farklı farklı konulardan seçilmiştir.

5) Exit Through the Gift Shop / Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından (2010) – Puanı: 8,0

Kurgudan dolayı hem belgesel hem de film sayılabilecek Exit Through the Gift Shop, sokak ressamı olan, yaptığı çalışmalarla ses getiren ve dünyanın çoğu ülkesinde suçlu olarak aranan Banksy’i konu almaktadır. Elinde kamerayla yıllardır her şeyi çeken bir adamın Banksy’nin çalışmalarıyla tanışması, eserlerine hayranlık duyması merak etmesi vb. durumlarla başlayan süreç, Banksy ile tanışmaya kadar hatta Banksy’nin kimliğini polislere söylemeyi reddetmeye kadar gitmektedir. Bir sokak sanatçısı olan Banksy’i bir miktar tanımak isteyenlere eserlerinin mesajlarının içeriğini çözmek isteyenlere, şiddetle tavsiye ederiz. Belgesel sıralamaları arasında en iyi belgeseller imdb kategorisinde oldukça ön plandadır.

4) Zeitgeist: The Movie (2007) – Puanı: 8,2

İnsanlığın kafasındaki birçok soruyu tek bir belgeselde anlatmaya çalışmak; birçok belgesel sektörü yapımcıları açısından kolay iş değildir. Ancak Google Video’ya yükleyip 20’den fazla farklı dil seçeneğiyle dünyaya yaymak daha da zor iştir. Zeitgeist, tüm bu zorlukların altından rahatlıkla kalkmış; anlattığı konular açısından hem ilgi duyulmuş hem de tepki çekmiştir. Üç kısımdan oluşan belgeselde, birinci kısımda “din” incelemesi, ikinci kısımda “11 Eylül Olayları”, üçüncü kısımda ise “Dünya bankası” teorisi incelenmiştir. Aynı zamanda bu belgesel “Zeitgeist Hareketi” adı altında sosyal kalkınmayı savunan bir hareketi ortaya çıkarmış; şimdiden bir milyona yakın üyeye ulaşmıştır.

3) Racing Extinction / Yarış Yok (2015) – Puanı: 8,3

Ödüllü yönetmen Louie Psihoyos’un hazırladığı “nesiller tükenmeden harekete geç” mesajı veren belgesel, insanlığın başına gelen en büyük felaketleri anlatan, dünyanın sonunu getirecek büyük felaketin ise insanoğlunun kendisi tarafından kendisine yaptığı felaketler olduğunu olduğunu anlatmaktadır. Günümüzdeki en büyük tehditleri tek tek sıralamış; bir an önce bir şeyler yapılması gerektiğini insanın gözüne sessizce soka soka, baskı kurmadan insanlığa anlatmaya çalışmıştır. Racing Extinction belgeseli dinozorların yok oluşundan insanlığın var oluşuna, insanlığın ve hayvanların birbirleri olan etkileşimine oldukça ses getirici bir şekilde izleyiciye sunulmuştur.

2) The First World War / 1. Dünya Savaşı (2003) – Puanı: 8,7

Birinci Dünya Savaşı hakkında yapılan en ayrıntılı, en çok kanıt kullanılan belgeseldir. BBC tarafından hazırlanan belgesel (mini dizi) izleyenleri oldukça etkilemiş; birçok tarihçi bu belgeseli koleksiyona eklemiş ve çoğu konferasında övmüştür. Savaşı getiren sebepleri ve ittifak oluşma sürecini, savaşı ve sonrasını hem ülkeler açısından hem de sosyal hayat açısından inceleyen The First World War, izleyiciye en etkili şekilde tarih dersi vermektedir.

1) Earthlings / Dünyalılar (2005) – Puanı: 8,7

Öncelikle uyaralım, çocuklarla izlenilmemesi gereken belgesellerden biridir. İnsanlığın ne tür felaketlere sebep olduğunu, insanlığın en çok da hayvanlara neler yaptıklarını rahatsız edici görüntülerle yine insanlığa sunan belgeseldir Earthlings. Belgesele yapılan yorumlar arasında çok sayıda insanın “artık veganım”, “devamını izleyemiyorum” vb.  belgeselin ne derece etkileyici olduğunu gözler önüne sermektedir. Insanlığın yaptıklarını yine dönüp dolaşıp insanlığı etkileyeceğini savunan belgesel, Imdb’de oldukça yüksek sıralarda yer almaktadır. En iyi hayvan belgeselleri arasında da yer almaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi:

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183