Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183
Hediyelik Eşya Sitemize Hoşgeldiniz

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

15 Haziran 2019

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

Mum lekelerini, kıyafetlerden, koltuk takımlarından veya halılardan bir problem haline gelmiştir. Sevdiğiniz kıyafetlerde mum lekesi görmek, verilen davetlerden sonra istenmeyen bir görüntüdür. Mum lekesini çıkarmak için hızlı hareket etmek ve mum döküldüğü anda çıkarmaya çalışmak önemlidir. Aksi halde leke bırakabilir. Ayrıca mumun dökülmesinin leke bırakıp bırakmayacağı biraz da kıyafetin ya da dökülen yerin kumaşına bağlıdır. Keten veya pamuklu kumaşlardan mum lekesi daha kolay çıkarken saten kumaşlardan biraz daha zor çıkmaktadır.

Mum Lekesi Çıkarmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Mum lekesi çıkarmanın birkaç yolu bulunur. En bilinen yöntemleri uygulamak için ihtiyacınız olacak malzemeler şu şekildedir:

 • Buz
 • Kaşık veya Bıçak
 • Kese Kağıdı
 • Ütü
 • Kuru Temizleme Sıvısı
 • Temiz Beyaz Bir Bez

Mum Lekesi Çıkarma Adımları

Asağıda sayılacak olan mum lekesi çıkarma yöntemleri tüm kumaşlarda kullanılabilir.

 1. Sertleşmiş mum lekesini bir kaşık ya da bıçak yardımı ile kazıyın ve mümkün olduğunca çıkarın. Balmumu hala yumuşaksa giysiyi buzdolabına yerleştirin. Koltuk gibi dolaba koyulamayacak eşyalarda ise lekenin üzerine buz kalıbı koyarak sertleşmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra tekrar kazıyın ve olabildiğince çıkarmaya çalışın
 2. Ütüyü buhar kapalı özelliği ile en düşün ayara getirin. Sıcaklığın düşün olması oldukça önemlidir.
 3. Kıyafetin altına bir kese kağıdı koyun. Kese kağıdının üzerinde herhangi bir yazı olmamasına dikkat edin. Aksi halde leke kıyafetinize çıkabilir ve daha zor bir leke haline gelebilir.
 4. Giysinin üzerine de bir kese kağıdı yerleştirin. Bu kese kağıdında da herhangi bir yazı olmamasına dikkat edin.
 5. Sıcak ütüyü mumlu alanın üzerinde yavaşça hareket ettirin. Bu aşamada mum lekesi erimeli ve kese kağıdına yapışmalıdır. Mumun yanmasını ve daha kötü hale gelmesini engellemek amacıyla ütüyü dairesel hareketlerle giysiniz üzerinde gezdirmelisiniz.
 6. Torbanın üzerinde koyu renkli bir alan görüldüğünde (bu eriyen mumdur) her iki kese kağıdının (kıyafetin altında ve üstünde bulunan torbalar) kıyafette kaydırın. Yani lekenin bulunduğu noktaya temiz kese kağıdı denk gelmesini sağlayın. Bu işlemi hiç mum lekesi kalamayan kadar tekrarlayın.
 7. Mum lekesi çıktıktan sonra giysilerde hala leke kalabilir. Bu lekeyi çıkarmak için farklı şeyler uygulanmalıdır.
 8. Leke kalan bölgeye az miktarda alkol ile ovalayın. Alkolün giysinize zarar verip vermediğinden emin olmak için göze çarpmayan küçük bir noktada test edebilirsiniz.
 9. Son olarak küçük detaylarda kala lekeleri çıkarmak için kuru temizleme sıvısı ile bezle ovalayabilirsiniz. Ardından su ile durulayın. Lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını anlamak için elbisenin tamamen kuruması gerekir.
 10. Kıyafetinizi bakım etiketindeki talimatlara göre yıkayın.
 11. Kıyafetinizi temiz havada kurutmayı tercih etmelisiniz. Kurutucuya yerleştirirseniz ve leke tamamen çıkmamışsa sıcağın etkisiyle leke sabitlenir ve çıkarılması imkansız bir hale gelir.

Ek İpuçları

 • Ütünün bir noktada çok uzun süre kalmamasına dikkat edin, aksi takdirde kumaşınız yanabilir.
 • Ütünüz yoksa bunun yerine saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Kese kağıdından birkaç cm uzakta tutulur ve balmumu eriyene ve kese kağıdına geçene kadar alanın üzerinde hareket ettirilir.
 • Kaliteli mumların birikintileri etrafa daha az dökülür. Bu sebeple sitemizde bulunan mumlardan temin edebilirsiniz.
 • Lekeyi çıkarmaya çalışırken mutlaka nazik hareketlerle bu işlem gerçekleştirilmelidir.
 • Mum lekesini, pahalı ve yeri doldurulamayan bir giysi parçasından çıkarmaya çalışıyorsanız profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Mum Nerden Satın Alabilirim?

Sitemizde zevkinize uygun her renkte ve her boyutta mumu bulabilirsiniz. Kaliteli mumlarımız, çevrenizde hoş koku bırakır ve mum lekelerinin oluşumunu azaltır. https://www.arkadastobacco.com/mum-lekesi-nasil-cikar linkimizden ana siteye gidebilir genel bilgiler alırken aynı zamanda benzersiz mum çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi:

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183