Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183
Hediyelik Eşya Sitemize Hoşgeldiniz

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

Saç Dökülmesi Nedir?

28 Haziran 2018

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183

Saç dökülme problemi bulunmayan bireyler; günde elli -ile yüz tel saç kaybederken sağlıklı olmayan bireyler ise bu sayının çok üstünde saç telini kaybederler. Saçların uzama dönemi için iki ile altı yıl gibi bir süreye ihtiyaç vardır.

Tıp’da saç dökülmesi; saçın incelmesiyle başlayıp kel kalmayla sonuçlanabilen bir sorun olarak tanımlanır. Erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla gözlenir. Saç telleri aşırı inceyse veya canlılığını kaybettiyse bir uzmana mür

acaat edilmelidir.

Saç Dökülmesinin Türleri Nelerdir?

Aşırı Saç Kaybı=  Biyolojik nedenlere de bağlansa ek olarak hatalı saç işlemleri ile  kozmetik  maddeler kullanma, niteliksiz boyalarla boyanan saçlar, sık kullanılan oriel (açıcı), fazla saç biçimlendiriciler neticesinde gözlenir. Saç kremi mutlaka kullanılmalı ve saç, düz ağızlı tarakla taranmalıdır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi= Erkeklerde, sıklıkla gözlenen bir sorundur. Kesin bir zamanı yoktur. Gençlik zamanında dâhi oluşabilir. Bu oluşumun, umumiyetle üç sebebi  vardır. Bunlar;  “Ailevi Saç Dökülmesi”, erkek hormonlarının mevcudiyeti ve yaşlanması, kadınlarda  ise tepede, taç biçiminde saç eksilmesi meydana gelebilir. Erkeklerde görüldüğü gibi alın açılması oluşmaz. Bu çeşit de saç teli düşmesi çoğalır, bunu problem edenler doktora gitmelidir.

Androgenetik Alopesi: Kadınlar ile erkeklerde en çok gözlenen türdür. Erkeklerde bu tür kayıplar kellik ile sonuçlanır. Bu olayı harekete geçiren üç temel etken vardır.

A)Gebelik,regl’den kesilme yani menopoz dönemi, stres ve benzeri bunalım,hormonal yapı da 110ortaya çıkan dengesizlik ile saçın içinde büyüdüğü yapıda başkalaşımların oluşması;

B)Noksan küçük dolaşım sonucu biriken protein, sülfür amino asit veya vitamin yetmezlikleri;

  1. C) Kepek ve yağlı saç derisinin kaşıntısı, Seborea rahatsızlığı ile ilişkilendirilebilir.

Travma ile İlişkili  Saç Dökülmesi= İnsanların kendilerinin neden olduğu saç kaybıdır. Çok sıcak suyla banyo yapmak, güçlü kimyasallarla işlem yapmak, saçları tararken çekiştirmek, saç maşası ile fazla kıvırmak vs. Bu âdetlerinden vazgeçmelerinin ardından iyileşir.

İlâçların Yan Etkisi):  Kanser tedavisinde olduğu gibi kimi ilâçların tepkileri neticesinde saç dökülebilmektedir.  İlâç alımı sona erdikten sonra saç yeniden gürleşir.

Hastalık Göstergesi Olarak:  Saç kaybı; kimi hastalıkların tetikleyicisidir. Bunlar; tiroid,cilt kanseri, gıda ile oluşan hastalıklar vs.

Saç Derisinde Mantar Rahatsızlığı = Saç derisinde belirli bir bölgede gözlemlenen bu rahatsızlığın nedeni, saçın deriden çıktığı belli bir yerde kırılmış olmasıdır. Tabii ki erken teşhis çok önemlidir. Altı – on iki hafta müddetle tedavi gereklidir.

Telogen Effluvium:  Bireyin uzun müddet devam eden yüksek ateş, önemli bir operasyon, mühim bir rahatsızlığa sebep olan bir mikrobun yayılması ile oluşan gerginliğin ardından gözlenen saç dökülmesi  türüdür. Bu durum bilhassa kadınlarda, hormonal başkalaşımlar  ile bebeklerini dünyaya getirmelerinin ardından meydana geldiği gözlenmektedir. Bu çeşit rahatsızlık, bir ile beş ay arası devam eder ardından da saç uzamaya başlar.

Saç Dökülmesini Engelleyici  On Değerli  Tavsiye Nedir? =

1)İyice demlenen alma parçaları ve kremsi Hindistan cevizi yağıyla yapılan Alma yağı; saç uzaması; kuru, kaşınan saç derisini iyileştirmekte en çok bilinen metottur. Limon suyu ile Alma yağı karıştırıldıktan sonra saç derisini ovarak tatbik edilir. Saça bir bone takılarak, bu karışımın saç diplerine tesir etmesini sağlamak amacıyla sabaha kadar bırakılır. Ertesi gün sabah şampuan ile temizledikten sonra soğuk su ile durulanır. Haftada bir kez yapılır. Sonunda saçın, daha çabuk uzadığı,güçlendiği fark edilecektir.

2) Güçsüz, çabuk kırılan saçlara, sağlığını kazandırmak için baharatçıdan kokulu sardunya yaprakları alınır. On beş – otuz dakika kaynamış suya bırakılır ve su beyazlaşınca bir kaba süzdürülür. Haftada iki kez, saç şampuanlandıktan sonra arındırmak için de bu su kullanılır.

3)Kan dolaşımını çabuklaştırmak ve saç köklerini güçlendirmek maksadıyla zeytinyağı yahut Hindistan cevizi yağı ile saç derisi ovulur. Saçı duruladıktan sonra ılık suyla saç derisini ovmak; saç kaybını önleyip saçı daha çabuk uzatır.

4) Yonca suyu, senelerden beri saç köklerini güçlendirmek de, saç kaybını önlemek de ve yeni saç tellerinin kuvvetlenmesinde etkilidir.

5) 10) Hindistancevizi sütü; kuvvetlendirici, canlılık kazandırıcı bir ilâçtır. Taze veya konserve Hindistan cevizi sütü ile ya saç derisi ovulur ya da gece saç derisinde bırakılır. Bir müddet sonra saçlar; yumuşak ve parlak olacaktır.

6) Horozibiği çiçeği veya (yabani kadife çiçeği) de denilen bitkinin yapraklarının suyu, saç tellerinin zayıflamasını engelleyip kuvvetlendirmeye yarar. Bu çiçeğin özsuyunu elde etmek için mikser veya meyve sıkacağından yararlanılabilir. Çiçeğin suyu, çıkarılmasının ardından derhal kullanılmalıdır. Yoksa iyileştirici özelliği kaybolduğu için her gün tekrar yapılması gerekir. Bu su, saçlar yıkanmadan en az altmış dakika evvel saç derisine, sıcak suyla ovarak tatbik edilmelidir. Bu bitkinin suyu; saç dökülmesine mâni olurken aynı zamanda da saçların gençleşmesi ile saç sertliğinin giderilmesinde de etkilidir (önemli bir rol oynar).

7) Saçı kuvvetlendirici ve parlatıcı özelliği olan kına nebatı,Hindistan’da yetişir. Her hintli kadın muntazaman kına bitkisinden faydalanır.

8) Kükürt menşeilli soğanın, mikserde birkaç kaşık suyu çıkartılarak, saçı yıkamadan altmış dakika yavaş yavaş saçın diplerine ve derisine dökülerek ovalanır. Muntazam yapılırsa saç foliküllerini  kuvvetlendirir.

9) Saç kaybını en aza indirmek için marul bitkisinden de faydalanılır. Bu kolay bir ev ilâcıdır. Bir demet marul yaprağını püre yapıp, taze sıkılmış ıspanak suyu ile mikserde iyice ezmenin  ardından haftalık saç derisi ve kremi olarak saça uygulanır.

10) Bir fiske biberiye yaprağı, kısık ateşte yirmi dakika kaynatılıp süzdürülür ve her gün saçlar bununla durulanır.Geride kalan bölümü, aşağı yukarı üç gün boyunca buzdolabında saklanabilir. Bu su aynı zamanda tabii bir saç kremi şeklinde de tatbik edilebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi:

Notice: Undefined index: std in /home/dirilis/hediyelikesya/public_html/wp-content/themes/BlogTekecan/panel/themeoptions.php on line 183